Ако топъл южен полъх те докосне,
в него ще откриеш мойта топлина.
Веднъж в живота някой омагьосва
с две капки от онази, живата вода.
Спомни си дните, през които заваля
необяснимо чисто като летен дъжд
и превърна се във стих, а той копня
дълго в сините очи на есенния мъж.
За лилавото на люляците си спомни,
за аромата им с усещането за жена.
После шепнейки и лаконично разкажи
как губил си се във студената мъгла.
За моя лъч прокраднал се през нея
прошепни и думите които нарисувах.
Ще те изслушам, няма да посмея
да попитам колко много си тъгувал.
Слънчево и тихо ще ти си усмихна.
След този дъжд ще донеса дъгата,
ще отшумя, в далекото ще стихна,
а ти ще си си поговорил със водата.
Полската мишка и градската мишка
Полската мишка била прочута със своето гостоприемство. Затова, когато градската мишка дошла да я навести, тя й предложила всичко, което имала - малко зрънца, ябълки, няколко още кисели гроздови зърна. Учудена от нейната бедност, градската мишка се съжалила над нея и я поканила в своя дом.
Тя живеела доста охолно в складовете на един богат търговец. И когато я посетила нейната бедна роднина, градската мишка я поканила на трапеза, отрупана с меса, риби и сладкиши. Полската мишка започнала да се храни със завиден апетит и непрекъснато хвалела домакинята за разкоша, в който живее. Да, но насред приказната вечеря стопанинът се върнал и двете мишки били принудени да напуснат трапезата и да се скрият със светкавична бързина. То се знае, богатият господин не желаел да си има работа с тях и ако ги видел, щели наистина да загазят. Щом се шмугнали в една дупка, гостенката се обърнала към домакинята:
- Сега разбирам каква цена плащаш за превъзходната си храна. Аз предпочитам да живея свободно на скромна трапеза, отколкото да се храня добре с вечно свито сърце.
И като казала тези думи, полската мишка се сбогувала с градската мишка и доволна се завърнала вкъщи.
Веднъж в един пашкул се появила малка пукнатина и случайно минаващ човек стоял часове и наблюдавал как през тази малка цепнатина се опитвала да излезе пеперуда. Минало доста време, но пеперудата сякаш изоставила своите усилия, а цепнатината оставала все така малка. На човека му се сторило, че пеперудата е направила всичко възможно и че у нея не са останали никакви сили за каквото и да било повече. Тогава човекът решил да помогне на пеперудата: взел малко ножче и разрязал пашкула. Пеперуда излязла веднага. Но нейното телце било слабо и немощно, крилата ѝ били недоразвити и едва се движели. Човекът продължил да наблюдава, мислейки че крилата на пеперудата ще се оправят, ще укрепнат и тя ще може да лети. Но нищо подобно не се случило.
През остатъка от живота си пеперудата се влачила по земята. Тя така и не могла да литне.
И всичко само заради това, че човекът, желаейки да ѝ помогне, не разбрал, че усилието за излизане от пашкула е необходимо на пеперудата, за да може течността от тялото ѝ да премине в крилата, те да се разгърнат и така тя да може да лети.
Животът заставял пеперудата с труд да напусне тази обвивка, за да може да расте и да се развива.
Понякога именно усилието ни е необходимо в живота.
Ако ни беше позволено да живеем, без да срещаме трудности, то бихме били ощетени. Ние не бихме могли да станем толкова силни, колкото сме сега! Никога не бихме могли да полетим!
Френският фотограф Leo Caillard заедно с френския художествен ръководител Алексис Persani организират обличане на древни класически скулптори на Лувъра в нещо по-модерен и съвременно.
За да създадете ул. “Стоун”, Caillard първо снима статуите и приятелите си в подобни пози. След това Persani подрежда снимките, изтривайки в Photoshop всичко, оставяйки дрехите в най-горния слой.
С контрастираща модерна и класическа култура, творческият дует иска да покаже, че обществото е претърпял голяма промяна и продължава да се променя. Резултатите са смешни! Те показват също така, че дрехите имат огромно въздействие върху начина, по който се възприема.
Художникът Андрес Амадор създава нервероятни картини на мащабни пясъчни плажове, използвйаки само едно гребло и няколко доброволеца.
“Мечтата ми е да направя всичко произведение на изкуството в различни места по света и да привлека повече хора в изкуството с мен”, казва художникът.
Гледам направеното от него и все още се чудя колко време им е отнело да направят всички тези пясъчни рисунки, фигури и форми, а още повече колко време им е отнело да ги измислят и да намерят подходящото място за тях. Според сайта на Амадор, той и помощниците му имат само 2 часа да направят подобно нещо, преди приливът да се върне и да изтрие всичко.
На първата снимка, може наистина да ви се струва, че е Биг Бен, но момент… каква е тази ръка, която го държи?
В действителност, това е ръката на фотографа Майкъл Хъгес, който прави поредица от снимки със оптична илюзия и евтини сувенири на известни обекти. Майкъл започва проекта през далечната 1998, когато се кани да купи картичка на дъщеря си от туристическата платформа на легендарната скала Лорелай в непосредствена близост до река Рейн.
“Бях удивен, защото тя просто изглеждаше една огромна сива дупка в небето и това беше точната позиция на фотографа, който беше направил снимката” казва Майкъл за Дейли Мейл.
Неговият flickr сега е посетен от близо 5 милиона, но най-голям връх има когато получава е-мейл от продуцента на шоуто на Джей Лено. За съжаление, “още от телефонния разговор беше достатъчен, за да я убедя, че по телевизията няма да е достатъчно въздействащо, и така той изпуска големия си шанс.”
сайт: hughes-photography.eu | flickr
Интересни са се получили
-= zulix =-
10 от най-чистите места на света
******************************
Въпреки че придобивките на цивилизацията изглежда са навсякъде около нас, все още се намират кътчета по земното кълбо, където влиянието на хората е сравнително незначително. От ледените полета на Антарктида до джунглите на Папуа Нова Гвинея, ето 10 от най-девствените места на Земята.
Намибия
Република Намибия е една от най-рядко населените страни в света. Тази южноафриканска държава, която е получила името си от пустинята Намиб, е дом на една четвърт от цялата световната популация гепарди - около 2500 животни. С гигантските си пясъчни дюни, древни петроглифи (каменни надписи), кратери и водопади Намибия е една от най-девствените територии в Африка с почти недокоснат от човешка ръка пейзаж. Освен това е и единствената държава в света, където има специален закон, защитаващ здравето на екосистемата.
Галапагоски архипелаг
След Чарлз Дарвин още доста пътешественици са посетили тези уникални острови, но въпреки това Галапагос си остава девствено местенце. Архипелагът е дом на гигантски костенурки, игуани, птици, морски лъвове, пингвини, китове и риби и от 50 години е биологичен морски резерват. Човешката популация на Галапагоските острови наброява едва 23 000 души, но за сметка на това ендемичните видове растения и животни са стотици (ендемични са видовете растения и животни, които се срещат само и единствено там и никъде другаде на Земята).
Папуа Нова Гвинея...
... е едно от най-малко изследваните места на Земята. Учените са убедени, че многобройни непознати видове растения и животни се срещат в неизследваната вътрешност на страната и все още очакват да бъдат открити от науката. Разработването на богатите природни ресурси обаче е до голяма степен затруднено от неравния терен, неефективната законова уредба и високата цена на строящата се инфраструктура. Поради всички тези човешки проблеми природния пейзаж продължава да е неизследван и в голямата си част недокоснат от човешка ръка.
Сейшелски острови
В сравнение с всяка една друга страна, Сейшелите имат най-голям процент защитени терени - около 50% от териториите на островите са поставени под защита. Ето защо Сейшелските острови се славят с най-девствените плажове и с поразителни видове животни, като например националният символ - сейшелският черен папагал. Освен това Сейшелите имат близо 500 километрова брегова ивица покрита с най-фин морски пясък, а най-хубавото е, че сравнително малко хора посещават този изключителен морски рай.
Бутан
Макар много хора да смятат Тибет за най-незамърсена планинска област, всъщност този малък хималайски съсед на Тибет наречен Бутан е много по-чист. Повече от 60% от площта на страната е покрита с гори, а една четвърт от териториите и са уредени и защитени под формата на национални паркове. "Земята на буреносния дракон" - така наричат жителите на Бутан своята страна, която има и високи планини, и зелени долини, богата култура и изключително биоразнообразие.
Националния парк Дейнтри в Австралия
Понякога се оказва, че колкото по-старо е едно нещо, толкова е по-недокоснато от човека. Националния парк Дейнтри в далечния северен Куинсланд в Австралия представлява дъждовна гора, която е на възраст 110 милиона години и е една от най-старите екосистеми на Земята. Паркът е дом на някои уникални видове растения и съдържа дървета, които са на възраст повече от 2500 години.
Фиордланд, Нова Зеландия
В южния край на новозеландския западен бряг - там се намира районът Фиордланд (земя на фиордите) - дива планинска област, без белези на човешко "облагородяване". С високите си планини, спускащи се стръмно към назъбени каменисти низини и буйни планински потоци, районът Фиордланд никога не е имал значителна или постоянна човешка популация. Даже и маорите, коренното население на Нова Зеландия, посещават рядко областта и то само за малко - за лов и риболов или да събират ценния нефрит. Освен това ветровете във Фиордланд духат директно от Антарктида, поради което и въздухът там е един от най-чистите на планетата.
Полуостров Камчатка в Русия
Едва ли някой си представя Русия като особено чисто местенце, обаче полуостров Камчатка, който се намира в далечния изток на страната, е дива и девствена област, граничеща с Тихия океан на изток и с Охотско море на запад. Множество вулкани и глетчери са осеяли лицето на Камчатка, а освен това в последните десетилетия там са регистрирани и няколко мега-земетресения с магнитуд 9 по Рихтер.
Пустинята Атакама в Чили
Гледката в Атакама е една от най-странните на Земята, защото това е място, където наистина не капва и капка дъжд. Солни басеини, пясък и лава покриват площ от близо 100 хиляди кв. км, а почвата там е толкова лишена от живот, че NASA провежда в района тестове на оборудването си за мисиите до Марс. Поради голямата си надморска височина, почти пълната липса на облаци, сухия въздух и отсъствието на светлинно замърсяване и радиоизлъчвания от големи градове, пустинята Атакама е едно от най-добрите места в света за провеждане на астрономически наблюдения и там вече има построени две големи обсерватории, които изучават звездното небе.
Антарктида
Антарктида не е просто кътче, а цял континент, и при това наистина е девствена територия. Това е единствения континент, който все още не е постоянно заселен от хора, а 96% от площта му е покрита с лед, който на места е с дебелина повече от 1000 метра. Бройката хора обитаващи Антарктида, които се занимават най-вече с научна работа на континента и околните острови, варира между 1000 през зимата и 5000 през лятото. Въпреки че е едно от най-студените места на света и поради това е не особено гостоприемна към човешките обитатели, Антарктида е от съществена важност за други обитатели на Земята - пингвини, китове, тюлени и морски птици - всички те използват водите около континента като хранителна база.
10 от най-чистите места на света
******************************
Въпреки че придобивките на цивилизацията изглежда са навсякъде около нас, все още се намират кътчета по земното кълбо, където влиянието на хората е сравнително незначително. От ледените полета на Антарктида до джунглите на Папуа Нова Гвинея, ето 10 от най-девствените места на Земята.
Намибия
Република Намибия е една от най-рядко населените страни в света. Тази южноафриканска държава, която е получила името си от пустинята Намиб, е дом на една четвърт от цялата световната популация гепарди - около 2500 животни. С гигантските си пясъчни дюни, древни петроглифи (каменни надписи), кратери и водопади Намибия е една от най-девствените територии в Африка с почти недокоснат от човешка ръка пейзаж. Освен това е и единствената държава в света, където има специален закон, защитаващ здравето на екосистемата.
Галапагоски архипелаг
След Чарлз Дарвин още доста пътешественици са посетили тези уникални острови, но въпреки това Галапагос си остава девствено местенце. Архипелагът е дом на гигантски костенурки, игуани, птици, морски лъвове, пингвини, китове и риби и от 50 години е биологичен морски резерват. Човешката популация на Галапагоските острови наброява едва 23 000 души, но за сметка на това ендемичните видове растения и животни са стотици (ендемични са видовете растения и животни, които се срещат само и единствено там и никъде другаде на Земята).
Папуа Нова Гвинея...
... е едно от най-малко изследваните места на Земята. Учените са убедени, че многобройни непознати видове растения и животни се срещат в неизследваната вътрешност на страната и все още очакват да бъдат открити от науката. Разработването на богатите природни ресурси обаче е до голяма степен затруднено от неравния терен, неефективната законова уредба и високата цена на строящата се инфраструктура. Поради всички тези човешки проблеми природния пейзаж продължава да е неизследван и в голямата си част недокоснат от човешка ръка.
Сейшелски острови
В сравнение с всяка една друга страна, Сейшелите имат най-голям процент защитени терени - около 50% от териториите на островите са поставени под защита. Ето защо Сейшелските острови се славят с най-девствените плажове и с поразителни видове животни, като например националният символ - сейшелският черен папагал. Освен това Сейшелите имат близо 500 километрова брегова ивица покрита с най-фин морски пясък, а най-хубавото е, че сравнително малко хора посещават този изключителен морски рай.
Бутан
Макар много хора да смятат Тибет за най-незамърсена планинска област, всъщност този малък хималайски съсед на Тибет наречен Бутан е много по-чист. Повече от 60% от площта на страната е покрита с гори, а една четвърт от териториите и са уредени и защитени под формата на национални паркове. "Земята на буреносния дракон" - така наричат жителите на Бутан своята страна, която има и високи планини, и зелени долини, богата култура и изключително биоразнообразие.
Националния парк Дейнтри в Австралия
Понякога се оказва, че колкото по-старо е едно нещо, толкова е по-недокоснато от човека. Националния парк Дейнтри в далечния северен Куинсланд в Австралия представлява дъждовна гора, която е на възраст 110 милиона години и е една от най-старите екосистеми на Земята. Паркът е дом на някои уникални видове растения и съдържа дървета, които са на възраст повече от 2500 години.
Фиордланд, Нова Зеландия
В южния край на новозеландския западен бряг - там се намира районът Фиордланд (земя на фиордите) - дива планинска област, без белези на човешко "облагородяване". С високите си планини, спускащи се стръмно към назъбени каменисти низини и буйни планински потоци, районът Фиордланд никога не е имал значителна или постоянна човешка популация. Даже и маорите, коренното население на Нова Зеландия, посещават рядко областта и то само за малко - за лов и риболов или да събират ценния нефрит. Освен това ветровете във Фиордланд духат директно от Антарктида, поради което и въздухът там е един от най-чистите на планетата.
Полуостров Камчатка в Русия
Едва ли някой си представя Русия като особено чисто местенце, обаче полуостров Камчатка, който се намира в далечния изток на страната, е дива и девствена област, граничеща с Тихия океан на изток и с Охотско море на запад. Множество вулкани и глетчери са осеяли лицето на Камчатка, а освен това в последните десетилетия там са регистрирани и няколко мега-земетресения с магнитуд 9 по Рихтер.
Пустинята Атакама в Чили
Гледката в Атакама е една от най-странните на Земята, защото това е място, където наистина не капва и капка дъжд. Солни басеини, пясък и лава покриват площ от близо 100 хиляди кв. км, а почвата там е толкова лишена от живот, че NASA провежда в района тестове на оборудването си за мисиите до Марс. Поради голямата си надморска височина, почти пълната липса на облаци, сухия въздух и отсъствието на светлинно замърсяване и радиоизлъчвания от големи градове, пустинята Атакама е едно от най-добрите места в света за провеждане на астрономически наблюдения и там вече има построени две големи обсерватории, които изучават звездното небе.
Антарктида
Антарктида не е просто кътче, а цял континент, и при това наистина е девствена територия. Това е единствения континент, който все още не е постоянно заселен от хора, а 96% от площта му е покрита с лед, който на места е с дебелина повече от 1000 метра. Бройката хора обитаващи Антарктида, които се занимават най-вече с научна работа на континента и околните острови, варира между 1000 през зимата и 5000 през лятото. Въпреки че е едно от най-студените места на света и поради това е не особено гостоприемна към човешките обитатели, Антарктида е от съществена важност за други обитатели на Земята - пингвини, китове, тюлени и морски птици - всички те използват водите около континента като хранителна база.