Изследванията са направени в отделението по физиология на медицинския колеж LadyHaringe Medical College в Ню Делхи.
Експериментът е направен с две групи хора на възраст 35-50 години.
В група А произволно са избрани мъже от персонала на отделението, които нямат никакъв опит в Сахаджа Йога, медитация или други подобни техники. Тези хора са със среден социално-икономически статус .
Група Б се състои от 10 мъже, практикуващи Сахаджа Йога от 2 до 6 години в център по Сахаджа Йога в Делхи, на възраст 35-50 год. Те са със същия социално-икономически статус.
Хората от първата група са започнали да се обучават в техниките на Сахаджа Йога от опитни Сахаджа йоги за период от 12 седмици. Медитацията по този метод става един път дневно по 20 минути, всеки следобяд. На всеки човек се правят изследвания, като резултатите са отчитани на на 4, 8 и 12 седмица.
Началните изследвания са направени преди започването на практикуването по Сахаджа Йога и на 4, 8 ,12 седмица в електрофизиологичната лаборатория за 30 минути в състояние на покой, като са изследвани следните 8 параметри:
1.Електроенцефалограма-ЕЕГ : Това е метод за отвеждане чрез повърхностни кожни електроди разликата в електрическото напрежение между два пункта от кожната повърхност на черепа. То е своеобразно отражение на активността генерирана от мозъчните клетки.
2. Електрокардиограма - ЕКГ
3. Галванична устойчивост на кожата-ГУК
4. Температура на дланите на кожата на ръцете
5. Кръвно налягане - КН
6. Дихателна честота
7. Млечна киселина в кръвта - страничен химичен продукт на стреса.
8. Ванилманделова киселина в урината
Всеки пациент е запознат с начина и процедурата на изследване. На всички са направени изследвания за алкохол и наркотици в период от 24 часа преди изследването. След стандартни инструкции, пациентът сяда и се поставят съответните електроди за ЕЕГ, ЕКГ, ГУК и кожна температура. Започва се с релаксация за перод от 5 минути с отворени очи, следват 5 минути релаксация със затворени очи и след това практика по Сахаджа Йога за 20 минути. През този период на 15 минута се дава сигнал с почукване, при което пациентът отваря очите си. Това се прави с цел да се установи какъв блокиращ ефект има това прекъсване, след това отново се продължава практиката по Сахаджа Йога със затворени очи. След изтичане на времето, пациентите отново релаксират 5 минути със затворени и 5 минути с отворени очи.
Резултати:
Галванична резистентност на кожата
При участниците в първата група след 8 седмици практика се отчита повишаване на контролната стойностт от 43.0 kohms до 79.69 kohms и след 12 седмици медитация се повишава и стига до 121.72 кohms
При втората група, които практикуват йога от 2-6 години, контролната ст-т при тях от 130.4kohms след 20-минутна медитация се повишава до 183.85 kohms
От това става ясно, че при практикуване на Сахаджа Йога се повишава устойчивостта на кожата и при двете групи, но повече в първата група. Трябва да се отчитат и стойностите в началото на опита, както и това, че при втората група разликата между начална стойност и тази след 20-минутна медитация е по-малка, но пък изходната стойност е значително по-висока.
Това може да се обясни с функцията на ЦНС, анатомията и физиологията на потните жлези, които са отговорни за промените в устойчивостта на кожата. Промените на кожната резистентност са израз на дейността на потните жлези и са свързани със симпатиковата нервна система. Промените в кожната резистентност се появяват много скоро /1 сек./, след като се е появила потта върху кожата и обемът на промените е взаимносвързано с количеството на потната секреция. Според Уудсуърд не самата пот, а реакцията на изпотяване е тази, която предизвиква промените. Заслужава да се отбележи, че всяка потна жлеза осигурява ниско устойчив път на тока по електродите. Когато жлезата е в покой, нейната мембрана е с по-висока устойчивост, отколкото когато е възбудена. Знае се, че потните жлези са свързани с хипоталамуса, ретикуларната формация и мозъчна кора и отразяват дейността на различни части на мозъка, които са свързани с чувствата и усещанията на всеки човек. Хипоталамусът интегрира дейността на автономната нервна система.
Според Гелхорн активността на ретикуларната формация и хипоталамуса са фундаменталните структури за състоянието на /индивидуалното осъзнаване/ усещане.
Промените в актвността на потните жлези и връзката им с ЦНС са в тясна зависимост от познанието (себеосъзнаването) на индивида и от състоянието на напрегнатост или спокойствие на всеки човек. Промените, отчетени при този опит показват, че Сахаджа Йога издига Кундалини на индивида и създава състояние на друг вид съзнание /космическо съзнание/, което е съпроводено със състояние на дълбока релаксация и без съмнение има огромна физиологическа полза, като повишава парасимпатиковата активност и намалява симпатиковата активност.
Това е причината на повишаване резистентността във втора група, както и значително повишаване на тази резистентност при първата група, след практикуване на 8-12 седмици Сахаджа Йога.
Млечна киселина на кръвта
Началната концентрация на млечна киселина при група А е 15.5mg/% . След 8 седмици този показател намалява до 12,91 мг% и на 12 седмица е 11,96мг% и продължава да спада. При група Б началната стойност е значително по-ниска - 8.7mg %, като продължава да спада. Това показва, че практикуването на Сахаджа Йога има отношение към тези промени. Защо се стига до намаляване на млечната киселина в кръвта?
Питс /1967г./ дава интересна интерпретация на промените в концентрацията на млечната киселина. Неговите изследвания показват, че пациенти с тревожно разстройство имат високи стойности на млечна киселина в кръвта при стрес. Той въвежда млечни йони при пациенти с невроза и установява, че високата концентрация на лактатни йони е причина за невротичните симптоми и се проявява с регулярни нервни атаки. Включването на калциеви йони заедно с лактат дава добър контрол при тези пациенти.
Съгласно тази теория при стрес при здрави хора се отчита повишаване на продукцията на епинефрин. Епинефринът е познат като причина за тревожно разстройство. Това е свързано и със свръхпроизводство на адреналин и със свръхактивност на ЦНС.
Според Сахаджа йога трези резултати се дължат на издигането на Кундалини, преминаването и през лимбичната система, което дава усещането за хаден полъх по дланите /Чайтанйа/, състояние на мир и покой, което от своя страна води до намаляване продукцията на адреналин.
Ванилманделова киселина в урината
Това е продукт от метаболизма на кортизола, който се отделя от надбъбречната жлеза и количеството му се увеличава при стрес, напрегнатост и страх.
При група А ванилманделовата киселина се анализира преди започването на практикуването на Сахаджа йога. Тя е 5,72 мг/24 ч. в началото и достига до 5,13 мг/24ч. След 4 седмична практика това спадане продължава през 8-та и 12-та седмица - съответно 4,35 мг и 4,15 мг/24ч.
При група Б началните ст-ти са по-ниски от първата. Стойностите намаляват от 3,74 до 3,17 мг/24ч., което е статистически сигнификантно (p>0.001)
Сърдечна честота и артериално налягане
При практика на Сахаджа Йога се отчита значимо намаляване на сърдечната честота. Началната стойност при втора група от 72.9 удара/мин. спада до 65,4 уд./мин. Диастолното кръвно налягане не се променя значително в двете групи, но във втора група се отчита значително намаляване на систоличното кръвно налягане при практикуване на Сахаджа Йога. Преди началото на изследването систолната стойност е 117 мм Hg, която пада до 104.6 мм.Hg.
В първа група се отчита значително намаляване на сърдечната честота след 12-та седмица -oт 73.2 уд./мин. след 20 минути Сахаджа Йога спада до 66.3 уд./мин. Отчита се и сигнификантно намаляване на дихателната честота в двете групи.
Известно е, че сърдечната и дихателната честота се определят от балансирането между симпатикуса и парасимпатикусовата нервна система. При Сахаджа Йога практика симпатикусовата активност значително намалява, в резултат на което се намалява концентрацията на ванилманделова киселина и концeнтрацията на млечната киселина в кръвта и в двете групи. Така че намаляването на симпатикусовата активност е един от най-важните фактори за намаляване на систолното кръвно налягане и сърдечна честота, както се вижда от тези опити.
Електроенцефалография
ЕЕГ регистрира няколко вида вълни:
Когато сме активно будни, излъчваната мозъчна активност е с честота 14-24 пулсации в секунда. Това са „бета” вълни - на външните /физически/ нива на съзнанието.
Когато лежим отпуснати със затворени очи, мозъчните вълни се забавят до 7-14 пулсации в секунда. Това е ниво на отпуснато сънливо будуване: алфа” вълни. Това са вълните на вътрешни /духовни/ нива на съзнанието.
При навлизане в сън мозъчната активност се забавя до 4-7 пулсации в секунда при лекия сън - „тета” вълни, до най-дълбокия сън - под 4 пулсации в секунда - „делта” вълни
Алфа-ритъм имаме при оптимална работа на мозъка. При този ритъм органите и системите се възстановяват и стават отново жизнеспособни. Кръвното налягане се нормализира, пулсът се стабилизира. Изследваните лица придобиват контрол над функции, които преди не са умеели да контролират.
Процентът на алфа активност се изчислява пропорционално на времето на персистиране на алфа вълни. Пациентите държат затворени очите си по време на Сахаджа Йога практиката и на 15-та минута си отварят очите за алфа-блокада.
При ЕЕГ записа не се регистрират „делта” вълни, така че по това се раличава от състояние на сън или сънуване.
В група А процентите „алфа „активност на фронталната /челната/област, регистрирана преди започването на Сахаджа Йога тренинга със затворени очи, е между 0 % и 1.87%. Тази ниска стойност се повишава след 4-8-седмична практика. След 12 седмици изходната стойност се задържа 4.25%. След 20-минутна практика тази стойност се повишава до 15.87% и 5 минути след приключване на практиката това ниво спада до 7,75%
В група Б фронталната активност на алфа-вълни при затворени очи в началото е 8.5%, което е значително по-високо от група А. Стойноста се повишава след 20-минутна практика на 31.1%, което персистира 5 минути след спиране на Сахаджа Йога практиката и постепенно спада до 16.7%. При тази група отварянето на очите на 15-та минута не води до блокиране на алфа активността..
В първата група окципиталната /тилната/ активност от начална ст-ст 3.75 %след 4, 8- 12 седмици практика достигат нива до 25.75%. След 20 минути Сахаджа Йога тази стойност се повишава и достига 40.12%, което е стастистически значима стойност.
Във втората група окципиталната активност началната стойност при затворени очи е 66.8%, което е значително по-високо от отчетените при първата група стойности. След 20 минути практика стойността се покачва до 79.4%. Ефектът персиситира повече от 5 мин след спиране на Сахаджа Йога практиката и постепенно спада до 75.5%.
Процентът на увеличаване на алфа-активността във фронталната /челната/ и окципиталната /тилната/ област е резултат от издигане на Кундалини с активиране на съответните участъци в мозъка. В група Б не се постига алфа-блокада при отваряне на очите, което се дължи на различно състояние на съзнанието, при което дразненето на сетивните органи не въздейства на активността на ретикуларната формация и на мозъчната кора.
Кожна температура
Изследването се прави като се записва кожната температура на дланите и на върха на главата като електродите се фиксират там.
Резултатите регистрират спадане на температурата на дланите при втората група с 0.75 градуса след 20-минутна Сахаджа Йога-практика.
При първата група се регистрира такова спадане едва след 8-12 седмици практикуване.
Сахаджа Йога медитация издига Кундалини с активиране на лимбичната система и достигане състояние на космическо съзнание. Проявлението на това състояние е усещането за хладен полъх по дланите на ръцете и на върха на главата. Това зависи от промените в хипоталамуса, който регулира терморегулацията.
Заключение
При практикуване на Сахаджа Йога вниманието се обръща навътре, като се активира първичната енергия - Кундалини, намираща се в сакралната кост, над първата чакра - Муладхара. Кундалини, която е в спящо състояние, се издига по гръбначния канал и прониква през следващите чакри: Свадистхана, Манипура, Анахата, Вишудхи и Агнйа до последната чакра - Сахасрара. Тук тя влиза в контакт с космическата енергия и така се получава Себереализация. Това е състояние без мисли и съмнения и се проявява с хладния полъх по ръцете и на върха на главата
Ефектите при издигане на Кундалини се потвърждават физиологично чрез опитите, описани по-горе.
Издигането на Кундалини чрез Сахаджа Йога достига до лимбичната система и създава състояние на дълбоко блаженство, дълбока релаксация и вибрационно съзнание за споменатия вече хладен полъх. Една от основните роли на хипоталамуса е да интегрира отговорите на соматичната и автономната нервна система. До него достигат импулси от ретикуларната формация, от лимбичната система, от таламуса, от неврохипофизата и той изпраща импулси до тези структури. Той контролира освобождаването на норадреналин. Издигането на Кундалини през лимбичната система подтиска активността на задния хипоталамус и чрез това се намалява дихателната и сърдечната честота, намаляване на артериалното налягане, кожната температура, млечната киселина в кръвта и пикочната киселина, както и повишаване на кожното съпротивление.
Намаляването на млечната киселина в кръвта се дължи на намаленото количество на адреналин, чиято секреция се регулира от хипоталамуса. Намаляването на адреналина води и до намаляване на нервното напрежение. Издигането на Кундалини до лимбичната система потиска участъка, който поражда страх, ярост и агресивно поведение и активира център пораждащ чувство на удовлетворение и блаженство.
Напоследък се публикуват съобщения за проведени изследвания на хора, на които са имплантирани постоянни електроди на главата и които потвърждават тези резултати.
Връзката междуу хипоталамуса и челния и централния отдел на мозъчната кора може да обясни как хипоталамусът се намесва в алфа-активността, която се регистрира на ЕЕГ. Хипоталамусът е свързан с ретикуларната формация посредством така наречения мамилотегменталния път. Ретикуларната формация участва в провеждането на нервния импулс.
Лимбичната система чрез ретикуларната формация участва в биологичния ритъм на организма, играе роля в емоционалния тонус и свързаните с него веегетативни реакции /при страх, ярост и пр./
Taка чрез издигането Kuндалини чрез методите на Сахаджа Йога се подтиска активността на ретикуларната формация и благоприятства появата на определена честота на алфа-вълни от фронталната и централната зона на мозъчна кора, която води до релаксация.
От това следва, че практикуването на Сахаджа Йога намалява дълбоко вкоренения стрес и ежедневното напрежение и е метод за профилактика на психосоматични заболявания.
Изследванията са направени в отделението по физиология на медицинския колеж LadyHaringe Medical College в Ню Делхи.
Експериментът е направен с две групи хора на възраст 35-50 години.
В група А произволно са избрани мъже от персонала на отделението, които нямат никакъв опит в Сахаджа Йога, медитация или други подобни техники. Тези хора са със среден социално-икономически статус .
Група Б се състои от 10 мъже, практикуващи Сахаджа Йога от 2 до 6 години в център по Сахаджа Йога в Делхи, на възраст 35-50 год. Те са със същия социално-икономически статус.
Хората от първата група са започнали да се обучават в техниките на Сахаджа Йога от опитни Сахаджа йоги за период от 12 седмици. Медитацията по този метод става един път дневно по 20 минути, всеки следобяд. На всеки човек се правят изследвания, като резултатите са отчитани на на 4, 8 и 12 седмица.
Началните изследвания са направени преди започването на практикуването по Сахаджа Йога и на 4, 8 ,12 седмица в електрофизиологичната лаборатория за 30 минути в състояние на покой, като са изследвани следните 8 параметри:
1.Електроенцефалограма-ЕЕГ : Това е метод за отвеждане чрез повърхностни кожни електроди разликата в електрическото напрежение между два пункта от кожната повърхност на черепа. То е своеобразно отражение на активността генерирана от мозъчните клетки.
2. Електрокардиограма - ЕКГ
3. Галванична устойчивост на кожата-ГУК
4. Температура на дланите на кожата на ръцете
5. Кръвно налягане - КН
6. Дихателна честота
7. Млечна киселина в кръвта - страничен химичен продукт на стреса.
8. Ванилманделова киселина в урината
Всеки пациент е запознат с начина и процедурата на изследване. На всички са направени изследвания за алкохол и наркотици в период от 24 часа преди изследването. След стандартни инструкции, пациентът сяда и се поставят съответните електроди за ЕЕГ, ЕКГ, ГУК и кожна температура. Започва се с релаксация за перод от 5 минути с отворени очи, следват 5 минути релаксация със затворени очи и след това практика по Сахаджа Йога за 20 минути. През този период на 15 минута се дава сигнал с почукване, при което пациентът отваря очите си. Това се прави с цел да се установи какъв блокиращ ефект има това прекъсване, след това отново се продължава практиката по Сахаджа Йога със затворени очи. След изтичане на времето, пациентите отново релаксират 5 минути със затворени и 5 минути с отворени очи.
Резултати:
Галванична резистентност на кожата
При участниците в първата група след 8 седмици практика се отчита повишаване на контролната стойностт от 43.0 kohms до 79.69 kohms и след 12 седмици медитация се повишава и стига до 121.72 кohms
При втората група, които практикуват йога от 2-6 години, контролната ст-т при тях от 130.4kohms след 20-минутна медитация се повишава до 183.85 kohms
От това става ясно, че при практикуване на Сахаджа Йога се повишава устойчивостта на кожата и при двете групи, но повече в първата група. Трябва да се отчитат и стойностите в началото на опита, както и това, че при втората група разликата между начална стойност и тази след 20-минутна медитация е по-малка, но пък изходната стойност е значително по-висока.
Това може да се обясни с функцията на ЦНС, анатомията и физиологията на потните жлези, които са отговорни за промените в устойчивостта на кожата. Промените на кожната резистентност са израз на дейността на потните жлези и са свързани със симпатиковата нервна система. Промените в кожната резистентност се появяват много скоро /1 сек./, след като се е появила потта върху кожата и обемът на промените е взаимносвързано с количеството на потната секреция. Според Уудсуърд не самата пот, а реакцията на изпотяване е тази, която предизвиква промените. Заслужава да се отбележи, че всяка потна жлеза осигурява ниско устойчив път на тока по електродите. Когато жлезата е в покой, нейната мембрана е с по-висока устойчивост, отколкото когато е възбудена. Знае се, че потните жлези са свързани с хипоталамуса, ретикуларната формация и мозъчна кора и отразяват дейността на различни части на мозъка, които са свързани с чувствата и усещанията на всеки човек. Хипоталамусът интегрира дейността на автономната нервна система.
Според Гелхорн активността на ретикуларната формация и хипоталамуса са фундаменталните структури за състоянието на /индивидуалното осъзнаване/ усещане.
Промените в актвността на потните жлези и връзката им с ЦНС са в тясна зависимост от познанието (себеосъзнаването) на индивида и от състоянието на напрегнатост или спокойствие на всеки човек. Промените, отчетени при този опит показват, че Сахаджа Йога издига Кундалини на индивида и създава състояние на друг вид съзнание /космическо съзнание/, което е съпроводено със състояние на дълбока релаксация и без съмнение има огромна физиологическа полза, като повишава парасимпатиковата активност и намалява симпатиковата активност.
Това е причината на повишаване резистентността във втора група, както и значително повишаване на тази резистентност при първата група, след практикуване на 8-12 седмици Сахаджа Йога.
Млечна киселина на кръвта
Началната концентрация на млечна киселина при група А е 15.5mg/% . След 8 седмици този показател намалява до 12,91 мг% и на 12 седмица е 11,96мг% и продължава да спада. При група Б началната стойност е значително по-ниска - 8.7mg %, като продължава да спада. Това показва, че практикуването на Сахаджа Йога има отношение към тези промени. Защо се стига до намаляване на млечната киселина в кръвта?
Питс /1967г./ дава интересна интерпретация на промените в концентрацията на млечната киселина. Неговите изследвания показват, че пациенти с тревожно разстройство имат високи стойности на млечна киселина в кръвта при стрес. Той въвежда млечни йони при пациенти с невроза и установява, че високата концентрация на лактатни йони е причина за невротичните симптоми и се проявява с регулярни нервни атаки. Включването на калциеви йони заедно с лактат дава добър контрол при тези пациенти.
Съгласно тази теория при стрес при здрави хора се отчита повишаване на продукцията на епинефрин. Епинефринът е познат като причина за тревожно разстройство. Това е свързано и със свръхпроизводство на адреналин и със свръхактивност на ЦНС.
Според Сахаджа йога трези резултати се дължат на издигането на Кундалини, преминаването и през лимбичната система, което дава усещането за хаден полъх по дланите /Чайтанйа/, състояние на мир и покой, което от своя страна води до намаляване продукцията на адреналин.
Ванилманделова киселина в урината
Това е продукт от метаболизма на кортизола, който се отделя от надбъбречната жлеза и количеството му се увеличава при стрес, напрегнатост и страх.
При група А ванилманделовата киселина се анализира преди започването на практикуването на Сахаджа йога. Тя е 5,72 мг/24 ч. в началото и достига до 5,13 мг/24ч. След 4 седмична практика това спадане продължава през 8-та и 12-та седмица - съответно 4,35 мг и 4,15 мг/24ч.
При група Б началните ст-ти са по-ниски от първата. Стойностите намаляват от 3,74 до 3,17 мг/24ч., което е статистически сигнификантно (p>0.001)
Сърдечна честота и артериално налягане
При практика на Сахаджа Йога се отчита значимо намаляване на сърдечната честота. Началната стойност при втора група от 72.9 удара/мин. спада до 65,4 уд./мин. Диастолното кръвно налягане не се променя значително в двете групи, но във втора група се отчита значително намаляване на систоличното кръвно налягане при практикуване на Сахаджа Йога. Преди началото на изследването систолната стойност е 117 мм Hg, която пада до 104.6 мм.Hg.
В първа група се отчита значително намаляване на сърдечната честота след 12-та седмица -oт 73.2 уд./мин. след 20 минути Сахаджа Йога спада до 66.3 уд./мин. Отчита се и сигнификантно намаляване на дихателната честота в двете групи.
Известно е, че сърдечната и дихателната честота се определят от балансирането между симпатикуса и парасимпатикусовата нервна система. При Сахаджа Йога практика симпатикусовата активност значително намалява, в резултат на което се намалява концентрацията на ванилманделова киселина и концeнтрацията на млечната киселина в кръвта и в двете групи. Така че намаляването на симпатикусовата активност е един от най-важните фактори за намаляване на систолното кръвно налягане и сърдечна честота, както се вижда от тези опити.
Електроенцефалография
ЕЕГ регистрира няколко вида вълни:
Когато сме активно будни, излъчваната мозъчна активност е с честота 14-24 пулсации в секунда. Това са „бета” вълни - на външните /физически/ нива на съзнанието.
Когато лежим отпуснати със затворени очи, мозъчните вълни се забавят до 7-14 пулсации в секунда. Това е ниво на отпуснато сънливо будуване: алфа” вълни. Това са вълните на вътрешни /духовни/ нива на съзнанието.
При навлизане в сън мозъчната активност се забавя до 4-7 пулсации в секунда при лекия сън - „тета” вълни, до най-дълбокия сън - под 4 пулсации в секунда - „делта” вълни
Алфа-ритъм имаме при оптимална работа на мозъка. При този ритъм органите и системите се възстановяват и стават отново жизнеспособни. Кръвното налягане се нормализира, пулсът се стабилизира. Изследваните лица придобиват контрол над функции, които преди не са умеели да контролират.
Процентът на алфа активност се изчислява пропорционално на времето на персистиране на алфа вълни. Пациентите държат затворени очите си по време на Сахаджа Йога практиката и на 15-та минута си отварят очите за алфа-блокада.
При ЕЕГ записа не се регистрират „делта” вълни, така че по това се раличава от състояние на сън или сънуване.
В група А процентите „алфа „активност на фронталната /челната/област, регистрирана преди започването на Сахаджа Йога тренинга със затворени очи, е между 0 % и 1.87%. Тази ниска стойност се повишава след 4-8-седмична практика. След 12 седмици изходната стойност се задържа 4.25%. След 20-минутна практика тази стойност се повишава до 15.87% и 5 минути след приключване на практиката това ниво спада до 7,75%
В група Б фронталната активност на алфа-вълни при затворени очи в началото е 8.5%, което е значително по-високо от група А. Стойноста се повишава след 20-минутна практика на 31.1%, което персистира 5 минути след спиране на Сахаджа Йога практиката и постепенно спада до 16.7%. При тази група отварянето на очите на 15-та минута не води до блокиране на алфа активността..
В първата група окципиталната /тилната/ активност от начална ст-ст 3.75 %след 4, 8- 12 седмици практика достигат нива до 25.75%. След 20 минути Сахаджа Йога тази стойност се повишава и достига 40.12%, което е стастистически значима стойност.
Във втората група окципиталната активност началната стойност при затворени очи е 66.8%, което е значително по-високо от отчетените при първата група стойности. След 20 минути практика стойността се покачва до 79.4%. Ефектът персиситира повече от 5 мин след спиране на Сахаджа Йога практиката и постепенно спада до 75.5%.
Процентът на увеличаване на алфа-активността във фронталната /челната/ и окципиталната /тилната/ област е резултат от издигане на Кундалини с активиране на съответните участъци в мозъка. В група Б не се постига алфа-блокада при отваряне на очите, което се дължи на различно състояние на съзнанието, при което дразненето на сетивните органи не въздейства на активността на ретикуларната формация и на мозъчната кора.
Кожна температура
Изследването се прави като се записва кожната температура на дланите и на върха на главата като електродите се фиксират там.
Резултатите регистрират спадане на температурата на дланите при втората група с 0.75 градуса след 20-минутна Сахаджа Йога-практика.
При първата група се регистрира такова спадане едва след 8-12 седмици практикуване.
Сахаджа Йога медитация издига Кундалини с активиране на лимбичната система и достигане състояние на космическо съзнание. Проявлението на това състояние е усещането за хладен полъх по дланите на ръцете и на върха на главата. Това зависи от промените в хипоталамуса, който регулира терморегулацията.
Заключение
При практикуване на Сахаджа Йога вниманието се обръща навътре, като се активира първичната енергия - Кундалини, намираща се в сакралната кост, над първата чакра - Муладхара. Кундалини, която е в спящо състояние, се издига по гръбначния канал и прониква през следващите чакри: Свадистхана, Манипура, Анахата, Вишудхи и Агнйа до последната чакра - Сахасрара. Тук тя влиза в контакт с космическата енергия и така се получава Себереализация. Това е състояние без мисли и съмнения и се проявява с хладния полъх по ръцете и на върха на главата
Ефектите при издигане на Кундалини се потвърждават физиологично чрез опитите, описани по-горе.
Издигането на Кундалини чрез Сахаджа Йога достига до лимбичната система и създава състояние на дълбоко блаженство, дълбока релаксация и вибрационно съзнание за споменатия вече хладен полъх. Една от основните роли на хипоталамуса е да интегрира отговорите на соматичната и автономната нервна система. До него достигат импулси от ретикуларната формация, от лимбичната система, от таламуса, от неврохипофизата и той изпраща импулси до тези структури. Той контролира освобождаването на норадреналин. Издигането на Кундалини през лимбичната система подтиска активността на задния хипоталамус и чрез това се намалява дихателната и сърдечната честота, намаляване на артериалното налягане, кожната температура, млечната киселина в кръвта и пикочната киселина, както и повишаване на кожното съпротивление.
Намаляването на млечната киселина в кръвта се дължи на намаленото количество на адреналин, чиято секреция се регулира от хипоталамуса. Намаляването на адреналина води и до намаляване на нервното напрежение. Издигането на Кундалини до лимбичната система потиска участъка, който поражда страх, ярост и агресивно поведение и активира център пораждащ чувство на удовлетворение и блаженство.
Напоследък се публикуват съобщения за проведени изследвания на хора, на които са имплантирани постоянни електроди на главата и които потвърждават тези резултати.
Връзката междуу хипоталамуса и челния и централния отдел на мозъчната кора може да обясни как хипоталамусът се намесва в алфа-активността, която се регистрира на ЕЕГ. Хипоталамусът е свързан с ретикуларната формация посредством така наречения мамилотегменталния път. Ретикуларната формация участва в провеждането на нервния импулс.
Лимбичната система чрез ретикуларната формация участва в биологичния ритъм на организма, играе роля в емоционалния тонус и свързаните с него веегетативни реакции /при страх, ярост и пр./
Taка чрез издигането Kuндалини чрез методите на Сахаджа Йога се подтиска активността на ретикуларната формация и благоприятства появата на определена честота на алфа-вълни от фронталната и централната зона на мозъчна кора, която води до релаксация.
От това следва, че практикуването на Сахаджа Йога намалява дълбоко вкоренения стрес и ежедневното напрежение и е метод за профилактика на психосоматични заболявания.