Но има и лесни начини, с които да съкратите времето за чистене и освен това как да се предпазите от вредните и силно токсични препарати.
Избягвайте силните препарати. Производителите на почистващи препарати едва ли ще си признаят на висок глас, но скъпите, силно концентрирани продукти обикновено са чиста загуба на пари.
Стандартните препарати са достатъчно ефективни при почистване на повечето повърхности. Например за почистването на пода са ви необходими не повече от 2-3 супени лъжици препарат, разтворени в половин кофа вода.
Що се отнася до антибактериалните продукти, например белината, добавянето на повече количество не я прави по-ефективна – достатъчното съотношение е 1:30, в полза на водата.
Преди да започнете с почистването, решете приблизително колко време ще отделите, а след това разбийте това време на части, за да определите времето за всяка дейност.
Например, можете да си отделите по 15 минути за минаването с прахосмукачка, 10 минути за почистването на мивката и 30 минути за изтупването на килимите.
Когато разполагате с конкретно време за почистването, работата ще ви се стори далеч по-лесна и изпълнима.
Вероятно вече знаете за силата на домашно приготвените препарати за почистване на стъклени и огледални аксесоари – разтвор от 100 мл бял оцет и малко препарат за миене на съдове, разбъркани в 4-5 литра вода.
За почистването можете да използвате спрей-бутилка, пълна с разтвора, и мек парцал, който не отделя нишки. Ако почиствате повече прозорци, можете да използвате специален инструмент, подобен на този за автомобилните стъкла
Абразивните препарати могат да повредят повърхността на мивката, затова заменете ги с билкова баня. Накиснете в гореща вода няколко стръкчета розмарин или мащерка, и ги оставете да киснат за няколко часа.
Отцедете отварата, поставете тапата на мивката и излейте течността в нея. Оставете я да действа през цялата нощ, а на сутринта извадете тапата и избършете с мек парцал. Освен чиста, мивката ще бъде и приятно ароматизирана.