С прости думи, компостирането е естенсвеният начин природата да преработва и рециклира собствените си органични отпадъци. Процесът е аеробен. Като резултат от него се получава продукта компост.
Компостът представлява естествен подобрител на почвата, тъй като е изключително богат на хранителни вещества. По този начин, оползотворявайки органичните си отпадъци, ние сме в състояние да подобрим почвените характеристики на градината си. А и градинските отпадъци няма повече да загрозяват улиците, тъй като ще бъдат преработвани в дворовете ни.
Всеки е способен сам, в домашни условия да си направи компост. Това е изключително лесно, като се има в предвид, че не се изискват електроенергия и разходи за поддръжка. А резултата е полезен както за самите нас, така и за околната среда.
Процесът компостиране дава уникалния шанс на хората сами да затворят природния цикъл на възобновяване. Това е един от малкото процеси, при които човешката намеса в работите на природата дава много положителни резултати.
Всеки човек генерира средно около 500 кг. отпадъци годишно. Около 30-40 % от тях са органични. Вместо да се изхвърлят, могат да се компостират и съответно – оползотворят.
От друга страна, компостирането и използването на получения продукт спестява от закупуването на химични торове и пестициди.
Полученият компост задържа водата, овлажнява почвата и подобрява структурата й. В същото време увеличава наличието на органичен материал и хранителни вещества в нея, и подобрява физико-химичните и стойности.
Компостирането е начин всеки да осмисли и осъзнае проблема с генерирането на отпадъците. Запознаването с проблема би помогнало на всеки да развие по-голяма гражданска съвест.
Компостирането е широко разпространено сред градинарите. Оказва се много ползотворно за тези, занимаващи се с тази дейност. Компостът е задължителен и за всички, които желаят да се занимават с биоземеделие или просто да произвеждат и консумират био и екологично чистипродукти.